PEDODONTİ UZMANI BARIŞ KARABULUT, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDAN BAHSETTİ

PEDODONTİ UZMANI BARIŞ KARABULUT, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDAN BAHSETTİ

ABONE OL
20 Şubat 2024 11:12
PEDODONTİ UZMANI BARIŞ KARABULUT, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDAN BAHSETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Transkript: Sevgili seyirciler, Channel Türk TV’ye hoş geldiniz. Bugün, özel bir konuk olan Doçent Dr. Barış Karabulut’u ağız ve diş sağlığı konusunda uzman bir pedodontist olarak ağırlıyoruz. Sunucumuz Savaş Kalafat, Dr. Karabulut ile çocukların ağız ve diş sağlığı dünyasını keşfetmek için bir konuşma gerçekleştirecek.

Dr. Karabulut, çocuk diş hekimliği alanındaki benzersiz zorluklara ve sevinçlere vurgu yaparak konuşmasına başlıyor. Çocuklarla çalışmanın özel zorluklarına, genellikle diş koltuğuna korku ve merakla geldiklerine dikkat çekiyor. Yetişkinlerle kıyaslandığında, çocukların tedaviler sırasında aynı derecede kaprisli olmadığını belirtiyor ve güven kurulduğunda etkileşimlerinin daha yönetilebilir olduğunu söylüyor.

Sohbet, Dr. Karabulut’un çocuklarla ilk teması sırasındaki yaklaşımına odaklanıyor. Çocuklardan hemen koltuğa oturmalarını istememek, onlarla konuşurken dostça ve yaklaşılabilir bir tavır sergilemek şeklinde bir yöntem izlediğini anlatıyor. Bağ kurma ve rahat bir atmosfer oluşturma, başarılı bir çocuk diş hekimliği için kritik adımlardır.

Dr. Karabulut, genç hastalarla güven kurmanın önemine vurgu yaparak çocuklara yönelik güven inşa etme sürecine içgörülerini paylaşıyor. Korkuları dağıtma sürecine dair bilgiler sunuyor, çocuğu diş işlemiyle ilgili olmayan yönlerini övmek ve onları tedavi ortamına kademeli olarak tanıtmak.

Konuşma, Dr. Karabulut’un akademik geçmişine geçiyor. Ankara Üniversitesi mezuniyetini ve ardından askeri hizmet deneyimini anlatıyor. Şu anda Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmasını özel pratiğiyle dengelediğini belirtiyor.

Sohbet, hamile anneler için ağız sağlığı eğitiminin önemine odaklanıyor. Dr. Karabulut, mikroorganizmaların yeni doğanlara annelerinden ve bakıcılarından geçtiğini ve bu nedenle ailenin ağız bakımının hamile anneyle başlaması gerektiğini vurguluyor. Hamilelik sırasında ağız sağlığını korumanın önemine dikkat çekerken, her hamileliğin diş kaybına neden olmadığı yanılgısını düzeltiyor.

Sohbet, diş bakımında florür kullanımına geçiyor ve hükümet onaylı bir florür takviyesinin geçici olarak durdurulup daha sonra tekrar başlatılmasını ele alıyor. Dr. Karabulut, florürün diş çürümesini önlemedeki faydalarını açıklarken, pineal bezine yönelik iddia edilen zararlı etkilerle ilgili yanlış bilgileri düzeltiyor. Florür içeren diş macunlarının doğru kullanımına ve çocukların büyüdükçe florürsüzden florürlü ürünlere geçişine dair önerilerde bulunuyor.

Sonuç olarak, Dr. Barış Karabulut, pedodonti dünyasına dair değerli görüşler sunarak güven, eğitim ve hamilelik döneminden itibaren doğru ağız bakım uygulamalarının önemini vurguluyor. Çocuklara yönelik pozitif diş deneyimlerini sağlama konusundaki uzmanlığı, pedodonti alanında bir rehber niteliğindedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.